Otwarcie powstałego ze środków ZIT Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu

– Dziś pokazujemy całemu światu na jakim poziomie mamy edukację w powiecie poznańskim – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański, podczas otwarcia najnowocześniejszego w kraju Centrum Kształcenia Praktycznego, które funkcjonuje przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Centrum kosztowało 34 miliony złotych, z czego 18 powiat otrzymał ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w MOF Poznania. Za taką kwotę w 18 specjalistycznych pracowniach młodzież będzie uczyć się w 30 zawodach.

– Warunki, jakie dajemy naszym uczniom, zarówno do nauki zawodu, jak i zdobywania wykształcenia ogólnego sprawiają, że o jedno miejsce w szkole branżowej ubiega się nawet pięciu uczniów, a w technikum trzech – mówił Jan Grabkowski. – Jako powiat nie szczędzimy na edukację, bo to jest nasza przyszłość. W tym roku na kształcenie wydaliśmy z budżetu naszego 60 mln złotych na edukację. Chcemy i kształcimy obywateli świata – dodał.

W obiekcie funkcjonuje 18 supernowoczesnych, specjalistycznych pracowni do nauki zawodu, stacja obsługi diagnostycznej z garażem oraz część hotelowo-gastronomiczna, także służąca nauce zawodu. Na parterze z kolei urządzona jest recepcja hotelowa z zapleczem gastronomicznym i pokojami hotelowymi. W supernowoczesnym Centrum zajęcia będą odbywać się nawet na dachu budynku, gdzie zamontowano najnowocześniejsze solary słoneczne i panele fotowoltaiczne.

– Centrum jest doskonałym przykładem na współpracę pomiędzy samorządami, a także dużymi firmami, dzięki czemu możliwie jest prowadzenie klas patronackich. Pozostałe samorządy mogą pozazdrościć powiatowi poznańskiemu takiej placówki – podkreślała Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, która wzięła udział we wtorkowym otwarciu.

Cały budynek nowego CKP jest przystosowany dla niepełnosprawnych. Centrum jest wyjątkowe, ponieważ kształci w specjalnościach IT. Ale nie tylko. – Będzie można się tu kształcić w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, czy kucharz, technik mechanik elektryk – wymieniał Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1 w Swarzędzu. – Niektóre pracownie mają tak nowoczesny sprzęt, że właściciele firm będą mogli nam go pozazdrościć – dodał.

Wtorkowe otwarcie odbyło się w międzynarodowej obsadzie. Na zaproszenie starosty poznańskiego w Swarzędzu pojawiła się Smirnova Miroslava – przewodnicząca Kijowsko-Swiatoszyńskiej administracji państwowej, Cora-Jeanette Hermenau – pierwszy zastępca prezydenta Regionu Hanower oraz dyrektorzy szkół partnerskich z Niemczech i Petersburga.

Wśród goście nie zabrakło parlamentarzystów: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wicemarszałek Sejmu, a także poseł Bożeny Szydłowskiej i senatora Piotra Florka, a także Macieja Sytka, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego. W otwarciu udział wzięli też Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański, Zygmunt Jeżewski – członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Renata Ciurlik – skarbnik Powiatu w Poznaniu oraz Magdalena Buczkowska – sekretarz Powiatu w Poznaniu.


Źródło: www.powiat.poznan.pl