Miasto i Gmina Kostrzyn

Gmina w liczbach (2022):     

 

Typ gminy

miejsko-wiejska

Powierzchnia

155 km2

Liczba mieszkańców

19 946

miasto

9 839

obszar wiejski

10 107

Gęstość zaludnienia

129 osób/km2

miasto

1 233 osób/km2

obszar wiejski

69 osób/km2

Liczba sołectw

21

Dochody gminy ogółem

120 500 000 zł

Dochody gminy na mieszkańca

6 100 zł

Liczba podmiotów gospodarczych

2 599

Liczba podmiotów gospodarczych
na 1000 mieszkańców

130

Liczba spółek z kapitałem zagranicznym

62

 

Gmina Kostrzyn uniknęła jak dotąd intensywnej suburbanizacji, a o jej charakterze i atrakcyjności przesądzają zabytkowe pałace i kościoły oraz słynna stadnina koni w Iwnie. Przyszłość Kostrzyna w dużej mierze wiąże się z nową wschodnią obwodnicą Poznania, stanowiącą fragment drogi ekspresowej nr 5.  Dzięki temu połączeniu Kostrzyn stał się jedną z najlepiej skomunikowanych gmin, nie tylko w skali Metropolii, ale i całego regionu. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, którzy już teraz lokalizują swoje firmy w kostrzyńskiej strefie aktywizacji gospodarczej.

Położenie w drugim pierścieniu gmin wokół Poznania dotąd chroniło miasto i gminę Kostrzyn przed intensywną i chaotyczną suburbanizacją. Zachowała ona w dużej mierze rolniczy charakter i krajobraz kulturowy wielkopolskiej wsi. Grunty orne stanowią blisko 80% powierzchni jednostki terytorialnej. Największym wyzwaniem dla gminy na najbliższe lata będzie pogodzenie ochrony tych istotnych wartości z przewidywalnym dynamicznym rozwojem gospodarczym.

Czy wiesz, że?

Do najcenniejszych zabytków gminy należą drewniane i szachulcowe wiejskie kościoły a także Rynek w Kostrzynie, który zachował średniowieczny układ urbanistyczny.

Strona internetowa gminy: www.kostrzyn.wlkp.pl