Miasto Puszczykowo

Miasto w liczbach (2014):     

 

Typ gminy

miejska

Powierzchnia

16 km2

Liczba mieszkańców

9 834

Gęstość zaludnienia

598 osób/km2

Dochody gminy ogółem

32 363 333 zł

Dochody gminy na mieszkańca

3 291 zł

Liczba podmiotów gospodarczych

1 961

Liczba podmiotów gospodarczych
na 1000 mieszkańców

199

Liczba spółek z kapitałem zagranicznym

24

 

Puszczykowo jest najmłodszym i najbardziej zielonym miastem w Metropolii Poznań. Położone nad Wartą, w otoczeniu lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego jest jednym z bardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie miejscowość w okolicy Poznania. Nie może więc dziwić, że leżące niedaleko Poznania Puszczykowo na miejsce swojego zamieszkania wybierały tak znane osoby, jak Arkady Fiedler czy Cyryl Ratajski.

O atrakcyjności Puszczykowa w dużej mierze stanowi jego usytuowanie i walory środowiskowe. Połowę powierzchni Puszczykowa zajmują lasy, w większości znajdujące się w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Od drugiej połowy XIX w. Puszczykowo stało się miejscem wypoczynku mieszkańców Poznania. Powstawały tu pensjonaty, restauracje oraz podmiejskie rezydencje. Rozproszona zabudowa willowa sprawiła, że Puszczykowo nabrało niepowtarzalnego w skali Metropolii charakteru miasta-ogrodu, który zachował się do dziś.

Współczesne Puszczykowo nadal pełni przede wszystkim funkcję rezydencjalną oraz turystyczną jako brama do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Otoczenie lasów i nieduża powierzchnia miasta sprawiają, że możliwości wprowadzenia nowej zabudowy są tutaj ograniczone.

Pomimo niewielkiej powierzchni Puszczykowo ma aż dwie stacje kolejowe, które są interesującym przykładem drewnianej architektury dworcowej.

Czy wiesz, że?

W okresie międzywojennym ruch wycieczkowy w Puszczykowie był w niedziele i święta tak duży, że pociągi z poznańskiego Dworca Letniego (dla których zbudowano dodatkowy tor) kursowały co 10 minut.

W Puszczykowie znajduje się Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera (1894-1985), poświęcone życiu i twórczości tego słynnego pisarza i podróżnika.

Strona internetowa miasta: www.puszczykowo.pl